קיצור תולדות הפיצה

ישראלים שמטיילים לראשונה בחייהם באיטליה, ומגיעים לכפרים והשווקים המקומיים והפחות תיירותיים, יופתעו לגלות כי הפיצה האיטלקית המקורית היא למעשה חתיכת בצק לבן ועבה כחלת השבת, מרוח בשכבה נדיבה של רסק עגבניות, ועליו מונחים במשורה ולא בנדיבות מספר פתיתי גבינת מוצרלה משובחת.

כמו מאכלים מסורתיים רבים, גם הפיצה נולדה כמאכל של עניים, כאשר הורים ממעמד הפועלים מנסים להאכיל את ל בני המשפחה לשובע, באמצעות חומרי גלם בסיסיים למדי.

אלא שדלות הפיצה המקורית נותרה במושבות איטליה הוותיקות, ובישראל ובעולם כולו ההשראה התקבלה בברכה, ואיתה העושר הקולינרי וההתאמה לטעמים המקוריים.

הפיצה האמריקאית

ארה"ב הגדולה, המהווה קיבוץ גלויות למכלול תרבויות, הם שהפכו את הפיצה למערבית, רידדו עד דק את הבצק, העשירו בטעמים את הרוטב הנלווה ובדומה לתרבות האמריקאית כולה קבעו שהגודל כן קובע- הגדילו את המגש ושפכו על הכל גבינה בנדיבות ראויה לשמה.

הפיצה בישראל

פיצה היא אחד המאכלים האהובים בישראל, וכל ישראלי מחובר בנימי נשמתו וברשימת המועדפים בנייד שלו- לפיצרייה המקומית המועדפת עליו. יתרה מזאת, בעת חופשות מקומיות, בצפון או בדרום, נוהגים המבקרים הישראלים לאתר מיד סניפי פיצה בקריית שמונה, ברמת הגולן ובאילת- לארוחה האיטלקית הכי ישראלית ממנה ייהנו בזמן החופשה.

איזו פיצה הישראלים הכי אוהבים?

מבין מגוון הפיצות הקיימות בנמצא, והיצירתיות שמגלים בעלי הפיצריות ביצירת שילובים וטעמים חדשים, ניכר כי הישראלים הכי אוהבים פיצה בהרכבה עצמית. פיצה חצי זיתים ירוקים ותירס לילדים, חצי פלפל חריף ובצל להורים, ופיצה נוספת אם אפשר במבצע, חצי עם אננס וחצי ריקה. הטעמים כמובן מהווים רק דוגמה לבחירה מבין מגוון אפשרויות ותוספות, אולם מרבית בעלי הפיצריות והשפים המקומיים מעידים, על העדפה ברורה של המזמינים והמבקרים להרכבה אישית של הפיצה.

פיצה מקומית לעומת רשתות הפיצה

רשתות הפיצה הארציות מציעות מגוון חידושים, פיצות מובנות ושילובים, לצד מבצעים ופרסומים אגרסיביים ברשת ובכלי התקשורת. לעומתם סניפי הפיצה המקומיים נשענים על השיטה הישנה והטובה- מפה לאוזן, המלצות ברשתות החברתיות, והעדיפות שהן מקבלות על ידי מנועי החיפוש למחפשים אחר "פיצה קריית שמונה", "פיצה גליל עליון" או פשוט "מה אפשר להזמין לאכול בסביבה".

בעוד שאת הסטנדרטים, איכות הפיצה, כמות הגבינה והתוספות, קובעת הרשת במקרה של רשתות הפיצה הגדולות, דווקא בפיצריות המקומיות והאיכותיות ישימו דגש על חוויית הלקוח, יהיו קשובים לבקשותיו (אחי, תעמיס גבינה אבל תהיה עדין עם הרוטב), גמישים לבקשות מיוחדות (חצי טונה, שליש זיתים ומשולש הפרדה בין השניים, שהטונה לא תיגע במשולש של הילד) ויגלו יצירתיות לאתגרי הלקוח (ארבעה חברים, אחד צמחוני, אחד טבעוני, אחד אלרגי לגלוטן ואחד ששונא את כולם ומת על פיצה).

פיצרייה היא כבר מזמן לא רק פיצה

פיצה היא אמנם מנת הדגל, אולם בארוחה כהלכתה גם המנה העיקרית זקוקה למעטפת ומגוון מנות הסובבים אותה. בפיצריות האיכותיות ניתן יהיה למצוא תפריט עשיר שלא יבייש כל מסעדה איטלקית, ויכלול מנות פתיחה וסלטים, מגוון מאפים ווריאציות שונות לחיבורים בין בצק אוורירי, עגבניות טריות, וגבינות מובחרות, כבסיס לתוספות שונות, גלגולים ותצורות הגשה מעניינות. לצד אלו לא יזנח מקומן של הפסטות, כאשר הישראלים יעדיפו את אלה הטובלות ברוטב עשיר על בסיס שמנת, אולם מגלים יותר ויותר פתיחות לרטבים מיוחדים ושילובים מפתיעים, וכמובן קינוח מתוק שיגיע ישירות לקיבה הנפרדת שמחזיק עבורו כל ישראלי.

פיצה בגין בקריית שונה מהווה בית לחובבי הפיצה המקומיים, לצד מרחב קולינרי בהשראה איטלקית ובשילוב טעמים ים תיכוניים, והקפדה על חוויית לקוח מהנה, הן מן האוכל, הן מן האווירה והן מ השירות. פיצה בגין היא הפיצה המומלצת בצפון הן על ידי המקומיים והן על ידי התיירים והמבקרים.  

דצמבר 16, 2021